Expozice

Stálá expozice Centra studií genocid Terezín byla otevřena 9. března 2018 jako připomínka památky obětí vyhlazení terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Březince. Cílem expozice je upozornit na příčiny a důsledky genocidního jednání v různých obdobích a epochách dějin lidstva.

Expozice Centra studií genocid Terezín v Dělostřeleckých kasárnách je přístupná od středy do neděle mezi 11-15 hodinou na adrese Akademická 409, Terezín. Vstup je zdarma.

Výstavní prostory zároveň slouží pro vzdělávací aktivity určené školám i široké veřejnost.

Součástí stálé expozice jsou tyto výstavy:

  • Příběh Vlaku Lustig 2012-2017: historie unikátního vzdělávacího a uměleckého projektu, kterého se na nádražích měst střední Evropy zúčastnilo přes 20 000 diváků. Expozice zahrnuje fotografie z jednotlivých ročníků projektu, artefakty divadelního představení Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou a další dokumenty

  • Arnošt Lustig: výstava fotografií Petry Růžičkové, Petra Našice, Karla Cudlína a Pavla Chalupy

  • Virtuální prohlídka unikátního modelu koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau: prohlídka 3D modelu táborů Auschwitz I. a II. ve virtuální realitě, který v letech 2013-2018 vytvořili pedagogové, studenti a konzultanti Smíchovské střední průmyslové školy Praha 5

  • Fyzický model tábora Auschwitz II. (Auschwitz-Birkenau): model o velikosti 3 x 3,5 metru vytvořený využitím 3D modelů zhotovených studenty Smíchovské střední průmyslové školy a vytištěných na 3D tiskárně; model je doplněn sérií 35 obrazů vygenerovaných z 3D modelu s popisem zobrazených míst

Dočasné expozice se zaměřují na témata příčin a důsledků genocidního jednání, prevence masového násilí a reprezentace. Součástí koncepce dočasných expozic je i připomínka kultur a náboženství, které byly v minulosti cílem genocidních politik.

Dočasná expozice od 22.6.2018 do 10.9.2018:

  • Holocaust: vyhlazení, osvobození, záchrana – výstava Ruského centra pro vzdělávání a výzkum holocaustu bude v Centru studií genocid Terezín přístupná do 10. září.Výstava prezentuje unikátní fotografie, dokumenty a kresby o událostech holocaustu na území bývalého Sovětského svazu, které pocházejí převážně z ruských bezpečnostních a státních archivů.

    Terezín je jedním z řady měst světa, kde byla výstava „Holocaust: vyhlazení, osvobození, záchrana“ otevřena. V lednu letošního roku byla například umístěna v budově Organizace spojených národů v New Yorku.

 

 

Otevírací doba

Pondělí: rezervováno pro školy

Úterý: rezervováno pro školy

Středa: 11-15

Čtvrtek: 11-15

Pátek: 11-15

Sobota: 11-15

Neděle: 11-15

Nevybíráme vstupné.

Bližší informace na tel. 773 937 864

Adresa expozice (vchod z vnitřního nádvoří kasáren za Vlakem Lustig):

Dělostřelecká kasárna Terezín

Hlavní pevnost Terezín

Centrum studií genocid Terezín

Akademická 409, Terezín